Zloději brali úplně vše. Šéf gangu si dokonce z lupu postavil dům

Zloději brali úplně vše. Šéf gangu si dokonce z lupu postavil dům

17.7.2013 20:41:00

Pětici mužů, kteří od konce roku 2011 vykrádali chaty, domy, garáže a další objekty, pozatýkali v uplynulých dnech policisté. Muži kradli úplně vše, co jim přišlo pod ruku. Škoda je zatím vyčíslena na milion a čtvrt. Pravděpodobně se však ještě výrazně zvýší.

Sérioví lupiči ve věku od 29 do 46 let se do budov a na pozemky ve středních Čechách vloupávali od předloňského listopadu. V jednom případě se do jejich hledáčku dostal zámek v Kuřivodech u Ralska.

Muži brali úplně vše; ze zámku odnesli vypreparovaná zvířata, obrazy nebo historické uniformy. Jinde zase sebrali sportovní vybavení, nářadí, lešení, kanystry s naftou nebo se směsí do ostřikovačů. Nepohrdli však ani kuchyňskou linkou s vybavením nebo malotraktory.

"Během necelých dvou let takto o věci připravili majitele z různých částí Prahy 9, Přezletic, Bořanovic, Černošic anebo Báště," uvedla pražská policejní mluvčí Jana Rösslerová. Muži se o lup dělili, na nejvíce si přišel hlavní organizátor. Ten si z lupu dokonce postavil a vybavil dům. Část z ukradených věcí dostali i příbuzní zlodějů.

"Celková škoda se vyšplhala k téměř jednomu a čtvrt milionu korun, nicméně kriminalisté stále čekají na další vyčíslení škody a předpokládají, že se škoda ještě výrazně navýší," uvedla Rösslerová. Policisté totiž zajistili přes tři stovky věcí, počet však není konečný.

Pětice lapků, kteří nejsou mezi galérkou žádnými nováčky, je obviněna z trestných činů krádeže, porušování domovní svobody, poškození cizí věci a podílnictví. Z toho jsou obviněni hlavní organizátor, který je nyní ve vazbě, spolu s dalším mužem. "Odcizené věci si totiž pečlivě nafotili a prodávali je přes aukční portály na internetu přes komplice," vysvětlila Rösslerová.


Zprávy v mobilu

HN Kombi

Nestíháte si kupovat Hospodářské noviny? Aktuální zprávy z HN můžete mít nyní vždy po ruce prostřednictvím svého mobilu.

Více informací

iDNES Ekonomické SMS

iDNES Ekonomické SMS

Potřebujete mít přehled o tom, co se děje v české i světové ekonomice? Máme pro vás řešení. Nejaktuálnější informace ze světa ekonomiky vám nyní přinášíme přímo do vašeho mobilu.

Více informací

ČTK MMS Počasí

Předpokládané teploty, rychlost větru či biozátěž – to vše se nyní můžete dozvědět v předpovědi počasí ze svého mobilu.

Více informací